Education on Screen

III REFLEKSIOON

3.1 Lühiessee

Teema 1: Kas rahvas vastutab oma juhi tegude eest?

Ukraina sõja vastane protestiaktsioon Gruusia parlamendi hoone ees Tbilisis 24.02.2021

Viide: https://twitter.com/jamiefullerton1/status/1496927144743739392

 

Filmi “Kapten Volkonogovi põgenemine” tegevus toimub paigas, mis meenutab 1930ndate aastate Peterburgi. Võimul olev režiim viib läbi inimsusevastaseid kuritegusid. Kas ja kuidas saab rahvas võtta vastutuse oma riigis toimuva eest? Milline vastutus ja millised võimalused kaasnevad mõne rahvuse hulka kuulumisega?  Kuidas peaksid teised maailma inimesed (rahvused) nendesse suhtuma?

Teema 2: Kas vaikimine on vägivald?

 

Filmi ühes esimeses stseenis kaebab kapten Volkonogovi ühiskorteris elav naine teise üürniku peale. Volkonogov ähvardab kõigi ees meest, kuid keegi ei ütle midagi. Filmi lõpus poole seisab kapten korterelamu ees ja palub, et keegi temaga räägiks, kuid kõik elanikud kustutavad tule. Kas vaikimine on samuti kuritegu? Millal vaikimisest saab kuritegu?

Black Lives Matter (“mustad elud loevad”) protestiaktsioon.

Viide: https://slowtowrite.com/if-silence-is-violence-jesus-is-a-sinner/

Teema 3: Mida tähendab andeks palumine?

Saksamaa kantsler Willy Brandt Varssavi geto kangelaste monumendi ees põlvitamas. 7. Detsember 1970. Brandti žest tekitas omal ajal palju poleemikat. Vaieldi, kas tegu oli siira ja vajaliku žestiga või ebasiira poliitilise etendusega.

Viide: https://www.e-flux.com/architecture/monument/349760/memorials-and-the-cult-of-apology/

 

Kapten Volkonogov otsis andestust hukatud inimeste omastelt, et oma hinge päästa (pääseda põrgust ja igavesest kannatusest). Kas on tähtis, millistel motiividel andestust palutakse? Millistel tingimustel saab kellelegi andestada? Milline on siiras andeks palumine, oma teo kahetsemine? Kas on vahe, kas andestust palutakse iseenda või teise inimese pärast?

Teema 4: Kas inimsusevastased kuriteod aeguvad?

 

Suurest terrorist Venemaal on möödas üle 80 aasta. Sama kaua on möödas ka Hitleri juhitud natsionaalsotsialistliku Saksamaa kuritegudest. Paljude Lõuna-Ameerika põlisrahvaste kannatustele alguse pannud Christoph Kolumbuse esimesest Ameerika reisist on aga möödas üle 500 aasta. Kas inimsusevastased kuriteod on aegumatud? Kas andestamisel peaks olema ajaline piir? Kas kellelegi, kes on inimkonna heaks midagi olulist loonud või teinud, tuleks andestada tema kuriteod?

 

Christoph Kolumbuse kuju 2019

Viide: https://www.messagemagazine.com/articles/why-christopher-columbus-is-canceled-and-indigenous-peoples-day-is-in/